Welcome To The Jungle

Typ na film:

10. prosince 2006 v 16:00 |  Filmy:
Český název: Snílci / The Dreamers

Hrají: Michael Pitt (Matthew), Louis Garrel (Theo), Eva Green (Isabelle)
Žánr: Drama

Režie: Bernardo Bertolucci
Popis:
BOŽSKÝ TVŮRCE BERNARDO BERTOLUCCI (Malý Budha, Poslední císař….) završuje snímkem SNÍLCI pomyslnou trilogii "pařížských" filmů, kterou zahájil KONFORMISTOU a v níž pokračoval POSLEDNÍM TANGEM V PAŘÍŽI. Tři postavy příběhu se na pozadí studentských nepokojů kolem roku 1968 v Paříži oddávají podobným hrám jako kdysi Marlon Brando a Maria Schneiderová v nejproslulejším Bertolucciho díle. Mezi experimentováním, kam až lze dojít ve svobodném sexu, si dvojice sourozenců a její náhodný host z Ameriky libují v neustálých citacích z kultovních filmů. Ventilují svou zlobu vůči nepřítomným rodičům, jejichž peníze vesele projídají. Film je Berolucciho nostalgickým ohlédnutím za vlastní minulostí. Na rozdíl od svých tehdejších radikálních postojů, dokáže dnes vidět své hrdiny s ironickým odstupem a něhou.
Nora
Nora

Drama
Irsko / Velká Británie / Itálie / Německo, 2000, 106 min


Režie:
Pat Murphy
Obsah
Setkali se náhodou jednoho dne roku 1904 na dublinské ulici. On, začínající spisovatel, jehož povídky nechtěl nikdo vydávat, ona, pokojská z místního hotelu. On, labilní mladík, pronásledovaný přízraky své matky, bojící se bouřky a zvířat s rohy, ona, silná, oběma nohama pevně na zemi stojící žena. Od tohoto okamžiku prvního oboustranného vzplanutí se mnohokrát rozešli a opět sešli, prožívali spolu milování, podezírání, usmiřování, tvůrčí muka, naděje i beznaděje, prožili spolu celý život. James Joyce, největší irský spisovatel, a Nora Barnacleová, jeho věrná a trpělivá životní družka, (která se stala jeho oficiální manželkou až v roce 1931, kdy si ji Joyce vzal, aby jí i jejich dětem zajistil dědická práva). Režisérka Pat Murphyová připravovala natáčení tohoto snímku pět let, pro finanční problémy k němu došlo až tehdy, kdy si jej do své produkce vzal Ewan McGregor. V rozhovoru pro Irish Times řekla, že pro ni je tento film o tom, co se stane, když se lidé zamilují. O tom, že lidé, kteří se k sobě na první pohled vůbec nehodí, mohou spolu mít úžasný vztah. Pro roli Nory našla ideální představitelku v irské herečce Susan Lynchové (na obrazovce ČT jsme ji viděli např. ve filmech Vadí nevadí nebo Zázračné vzkříšení Neda Devina), která za ni získala několik mezinárodních cen. I díky jejímu výkonu uvěří divák tomu, že Nora byla předobrazem Joyceovy Molly Bloomové z jeho vrcholného díla Odysseus. Joyce si zahrál Ewan McGregor, jehož herecké úspěchy je zbytečné vypočítávat. (Za všechny alespoň Trainspotting, Moulin Rouge, Talentovany pan Ripley atd. atd.)
Milenec
The Lover, Amant
Drama / Romantický
Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min


Režie:
Jean-Jacques Annaud
Hrají: Jane March, Jeanne Moreau, Tony Leung Ka Fai, Frédéric Auburtin, Melvil Poupaud
Obsah:
Saigon, konec 20. let. Patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah - spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka stále dává najevo, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem ale nemohou zůstat dlouho utajeny. Mladík je podle tradice zaslíben čínské nevěstě z nejlepších kruhů, jiný sňatek by ho vyloučil z otcovy závěti. Dívka se stává terčem útoků matky a staršího bratra, kteří ovšem přes svůj odpor a opovržení neváhají těžit z Číňanovy štědrosti. Vztah francouzské dívky a jejího čínského milence je předem určen k zániku, ale když se dívka po mladíkově svatbě vrací s rodinou do Francie, nahlížíme poprvé za masku její zdrženlivosti - přese všechno ji k milenci poutal i silný cit.
Vojákova dívka
Vojakovo dievča / Vojakova žena
Soldier's Girl

Drama
USA, 2003, 112 min


Režie: Frank Pierson
Hrají:
Troy Garity, Andre Braugher, Lee Pace, Shawn Hatosy, Paul Mota
Obsah/Info:
Hrdiny strhujícího amerického dramatu jsou jsou dva zamilovaní lidé, kteří však rozhodně netvoří standardní pár. Jeden z nich je muž a druhý - se chce stát ženou. Říká si Calpernia a živí se vystupováním v baru, který ve chvílích volna navštěvují vojíni z nedaleké základny. Jedním z nich je i nováček Barry Winchell. Ten je sám překvapen, jak ryzím ženstvím jej Calpernia okouzluje. Avšak než se z nich stane něžně zamilovaný pár, musí Barry překonat počáteční rozpaky i vlastní předsudky. Calpernia pro změnu jen nedůvěřivě a s obavami přijímá skutečnost, že je pro někoho opravdu přitažlivá. Jenže jsou tu ještě ostatní vojáci z kasáren, a některým není tak úplně jedno, jak si Barry počíná v soukromí... Film režiséra Franka Piersona se dotýká stejného tématu jako oscarové drama Kimberly Peirceové Kluci nepláčou (1999) a vznikl také podle skutečných událostí. Byl nominován na řadu ocenění, mimo jiné na prestižní Emmy (za režii a masky) a na Zlaté glóby v kategorii televizních filmů (nejlepší film, nejlepší herec-Troy Garity a nejlepší herec ve vedlejší roli-Lee Pace). Představitel hlavní role Troy Garity (vl. jm. Troy O. Hayden) je členem slavného hereckého klanu Fondových - je synem herečky Jane Fondové a politického aktivisty Toma Haydena.
Přelet nad kukaččím hnízdem / 1975 /
Oceněný pěti oskary.
V hlavní roli - Jack Nicholson, dále hrají: Denny De Vito a Chrystopher Lloyd ( Dr. Brown z Návratu do budoucnosti).
Režie: M. Forman
Příběh se odehrává za zdmi psychiatrické léčebny, kde se snaží Randle Patrick McMurphy /Nicholson/ u nejbližších pacientů probudit hrdost a radost ze života…To se podaří, avšak za cenu životů…
Těchto pár filmů stojí za to shlédnout. Působí jako vzpora, která se valí z našich duší a ukáže nám kruté jednání lidí, také mnoho citů a otázky, které nebyly ještě zodpovězeny.
Devátá brána / The Ninth Gate
Film zpočátku působil, jako laciný nezáživný příběh. Ale po podrobnějším shlédnutí se stal mrazivým a tajemným….
Děsivější,
než pátrat
po Ďáblovi,
je najít ho…
Režie: Roman Polanski
Hrají: Johnny Depp, Lena Olin, Frank Langella, James Russo, Jack Taylor a E. Seigner.
Hudba: Wojciech Kilar
Obsah:
Dean Corso ( Johnny Depp ) je expert, který se specializuje na zjišťování pravosti starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem, aby prověřil kopii knihy ´ Děvět bran do Království stínů ´, jejímž autorem je údajně sám Satan.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama