Welcome To The Jungle

Guns N´Roses

9. prosince 2006 v 20:18 | Hollywood Rose |  Z deníčku Guns N´Roses
Skupinu v červnu 1985 v Los Angeles založili zpěvák Axl Rose, kytaristé Tracii Guns a Izzy Stradlin, baskytarista Duff McKagan a bubeník Rob Gardner. Jméno vzniklo spojením jmen skupin Hollywood Rose a L.A. Guns, ve kterých zakládající členové hráli.
Když se Tracii Guns a Robbie Gardner nemohli účastnit prvního vystoupení Guns N' Roses v Seattlu, Axl Rose oslovil kytaristu Slashe a bubeníka Stevena Adlera, kteří jeho nabídku přijali a tak vznikla nejslavnější sestava skupiny. Během cesty zpět do Los Angeles napsali členové skupiny píseň "Welcome to the Jungle", která se stala jednou z jejich nejpopulárnějších.
Skupina si sama nahrála EP Live ?!*@ Like a Suicide, jejíž kopie se dostala i k šéfům hudebního nakladatelství Geffen Records, kteří se skupinou podepsali smlouvu. V roce 1987 vyšlo jejich první regulérní album Appetite for Destruction, které obsahovalo hity "Welcome to the Jungle", "Paradise City" a "Sweet Child O' Mine" a prodalo se ho dvacet milionů kopií.
Chování členů ale začalo přitahovat pozornost médií. Slash, McKagan a Adler byli často během koncertů pod vlivem drog a alkoholu. Podle některých členů štábů prý při jednom koncertu museli Slashe na pódium doslova dotlačit a on po jeho skončení Slash ztratil vědomí. Během festivalu Monsters of Rock, který se konal ve Velké Británii, zahynuli dva fanoušci, když se dav začal po začátku vystoupení Guns N' Roses tlačit k pódiu. Média obviňovala ze smrti fanoušků skupinu, ale její členové se o incidentu dozvěděli až po skončení koncertu. Tyto a podobné incidenty vedly k tomu, že GNR začali být označováni jako nejnebezpečnější skupina na světě.
V roce 1988 vyšlo album G N' R lies, které také obsahovalo písně z EP Live ?!*@ Like a Suicide. Píseň "One In A Million" vzbudila velkou kontroverzi, neboť se v jejím textu objevují slova "niggers" (tj. negři) a "faggots" (tj. buzeranti) a vedly k obviněním skupiny z rasismu a nesnášenlivosti vůči homosexuálům. Rose obvinění odmítl s tvrzením, že má rád homosexuální zpěváky, například Freddie Mercuryho a Eltona Johna.
V roce 1989 byli Guns N' Roses nominováni na několik American Music Awards. McKagan a Slash byli pod vlivem drog a mluvili vulgárně, když přebírali ceny za nejlepší heavy metalové album za Appetite for Destruction a za nejlepší heavy metalovou píseň za Paradise City. Kvůli incidentu byly následující přenosy vysílány s pětisekundovým zpožděním. Jejich píseň "Sweet Child O' Mine" byl vyhlášena jako nejlepší píseň z žánru pop/rock.
Nakladatelství začalo požadovat po některých členech, aby změnili své chování. Rose hrozil, že skupinu rozpustí, pokud se nebudou léčit, což donutilo členy podstoupit léčení.

Use Your Illusion (1991-1993)

V roce 1990 se skupina vrátila do studia, kde začal nahrávat svůj zatím nejambicióznější projekt. Bubeník Steven Adler nebyl v důsledku svých potíží s kokainem a heroinem schopen pokračovat v natáčení a v srpnu 1990 byl ze skupiny vyhozen. Nahradil jej Matt Sorum, bývalý bubeník skupiny The Cult. Členem Guns N' Roses se stal také klávesista Dizzy Reed. Nakonec bylo nahráno dost materiálu pro vznik dvojalba, ale členové se rozhodli vydat dvě samostatná alba, Use Your Illusion I a Use Your Illusion II. Alba debutovala na americkém žebříčku na prvních dvou místech
Po vydání alb se skupina vydala na 28 měsíců trvající světové turné, které zaznamenalo obrovský úspěch, ale zároveň při něm došlo k několika incidentům. V létě 1991 během koncertu v St. Louis skočil Axl Rose mezi diváky a napadl jednoho z nich, protože si nahrával jejich vystoupení. Poté Rose odešel do zákulisí a dav fanoušků začal páchat výtržnosti, při kterých bylo zraněno několik desítek lidí. Rose byl obviněn z vyprovokování výtržností, ale déle než rok se jej nepodařilo zatknout, protože kapela koncertovala v zahraničí. Soud ale nakonec rozhodl, že Rose incident nevyprovokoval a osvobodil jej. Mezitím skupinu opustil kvůli sporům s Rosem kytarista Izzy Stradlin a nahradil jej Gilby Clarke.
V roce 1992 vystoupili Guns N' Roses na koncertu uspořádanému k uctění památky Freddie Mercuryho a zahráli tam dvě své písně. Ve stejném roce uspořádali několik koncertů společně se skupinou Metallica. Během koncertu v Montrealu byl zpěvák Mettaliky James Hetfield zraněn pyrotechnikou. Mettalica byla tedy donucena ukončit své vystoupení, ale požádali Guns N' Roses , aby vystoupili. Po dlouhém zdržení se na pódiu objevili Guns N' Roses , ale po čtyřech písních se Rose rozhodl vystoupení, kvůli problémům s hlasem, ukončit. Jeho rozhodnutí opět rozpoutalo výtržnosti.
Skupina také natočila několik videoklipů, které měly podpořit prodej alba a koncertní turné, některé z nich, např. November Rain, patří mezi nejdražší kdy natočené videoklipy.
November Rain se stal nejhranějším videoklipem na MTV a vyhrál MTV Video Music Awards za nejlepší kameru. Během show skupina zahrála píseň spolu se zpěvákem Eltonem Johnem.
V květnu 1993 si Gilby Clarke zlomil zápěstí při motocyklové nehodě a bylo nutno jej pro několik vystoupení v Evropě nahradit. Do skupiny se tady vrátil Izzy Stradlin, který odehrál pět koncertů.
Úspěšné turné skončilo 17. července 1993 v Buenos Aires v Argentině. Turné zaznamenalo několik rekordů v návštěvnosti, trvalo 28 měsíců a během něj bylo odehráno více než 200 koncertů. Koncert v Buenos Aires byl zároveň posledním koncertem Guns N' Roses v tradiční sestavě.

Úpadek (1994-1997)

V listopadu 1993 vydala skupina album The Spaghetti Incident?, které obsahovalo cover verze především punkových písní. Album ovšem nezaznamenalo takový úspěch jako ta předchozí. Gilby Clarke byl ze skupiny vyhozen v roce 1994, protože podle ostatních členů byly jeho schopnosti psát písně nedosahovaly takových kvalit, aby byly užitečné při jejich dalším projektu. Do skupiny přišel jako náhrada za Clarka přítel Axla Rose Paul Tobias, který ovšem se zbytkem skupiny nevycházel dobře. Ve stejném roce nahrála skupina cover verzi písně od Rolling Stones "Sympathy for the Devil" pro film Interview s upírem. Vše vyvrcholilo při nahrávání písně, kdy Tobias nahrál několik vlastních sól jako přídavek k těm, které nahrál Slash. Slash zuřil, když slyšel konečnou verzi písně, kde byly použita Tobiasova sóla. Slash v roce 1995 několikrát skupinu opustil a poté se do ní vrátil, až v roce 1996 opustil Guns N' Roses definitivně a založil si svou kapelu Slash's Snakepit. Slashe v kapele nahradil Robin Finck. V roce 1997 byl vyhozen Matt Sorum, protože se pohádal s Rosem ohledně negativních komentářů, které o Slashovi pronesl Paul Tobias. V roce 1998 odstoupil McKagan od smlouvy a opustil skupinu. Axl Rose tak zůstal ve skupině jako jediný ze zakládajících členů.

Noví Guns N' Roses (1998-současnost)

V roce 1997 se objevily spekulace, že Axl Rose začal ve studiu pracovat na novém albu, tvrdilo se také, že na něm pracuje už od roku 1994. V roce 1998 Rose oznámil, že pracuje na nové desce a spolu s ním i bubeník Josh Freese (člen The Vandals), baskytarista Tommy Stinson (ex-člen The Replacements), klávesista Dizzy Read a kytaristé Robin Frinck (ex-člen Nine Inch Nails) a Paul Tobias.
V roce 1999 vydala skupina píseň "Oh My God", která byla považována za předehru k připravovanému novému albu s názvem Chinese Democracy. Guns N' Roses také vydali desku Live Era 87-93, která obsahovala živé nahrávky z let 1987-1993. Ve stejném roce odešel ze skupiny Robin Frinck a vrátil se do Nine Inch Nails.
V roce 2000 do Guns N' Roses přišeli avantgardní kytarista Buckethead a bubeník Josh Freese byl nahrazen Brianem Mantiou, bývalým členem skupiny Primus.
Nová sestava debutovala v lednu 2001 na dvou koncertech, jednom v Las Vegas a druhém na festivalu Rock in Rio v Rio de Janeiro. Skupina zahrála několik písní ze starších časů stejně jako několik píní z připravovaného alba. Další dvě vystoupení proběhly na konci roku 2001 opět v Las Vegas.
V roce 2002 opustil skupinu Paul Tobias kvůli nespokojenosti s protahováním natáčení alba. Nahradil jej Richard Fortus, ex-člen Love Spit Love. Skupina poté odehrála v srpnu 2002 několik koncertů a oznámila turné po Evropě a Asii. Guns N' Roses také vystoupili na MTV Music Awards v srpnu 2002.
Americké turné v roce 2002, první od roku 1993, mělo podpořit očekávané album Chinese Democracy. První koncert byl zrušen, neboť se na něj Rose nedostavil a opět propukly výtržnosti. Turné se setkalo se smíšenými výsledky. Lístky na koncerty v menších městech se špatně prodávaly, ale v New Yorku byly vyprodány během několika minut. Protože se Rose nedostavil na koncert ve Philadelphii, zrušil promotér zbytek turné.
Buckethead opustil skupinu v březnu 2004 a náhrada za něj nebyla oznámena. V březnu 2004 také vyšlo best-of album Greatest Hits. Rose jej kritizoval výběr písní a to, že jejich výběr s ním nikdo nekonzultoval.
V létě 2004 vydalo, přes Rosův nesouhlas, Cleopatra Records album Hollywood Rose: The Roots of Guns N' Roses, což byl výběr dem, které kdysi Axl Rose nahrál.
V dubnu 2005 unikla na internet píseň "I.R.S.". Management skupiny požadoval její odstranění z webu a prohlašoval, že jde jen o nekvalitní demo, které neodráží potenciál skupiny.
Datum vydání alba Chinese Democracy zatím nebylo určeno. Jeho nahrávání trvá přibližně deset let a stálo zatím třináct milionů dolarů. Guns N' Roses nekoncertovali od 5. prosince 2002, kdy odehráli koncert v Madison Square Garden.
Odkaz skupiny
Guns N' Roses jsou považváni za jednu ze skupin, které změnily rockovou a heavy metalovou hudbu konce 80. let. Jejich hudba je velice vysoce hodnocena. Ozzy Osbourne a Joe Perry nazvali Guns N' Roses novými Rolling Stones. V roce 2002 se Guns N' Roses ocitli na seznamu sestaveném časopisem Q, který obashoval 50 skupin, které člověk musí slyšet dříve než zemře. Televize VH1 ohodnotila skupinu Guns N' Roses jako devátou nejlepší hard rockovou skupinu všech dob. Album Appetite for Destruction se obejvilo na seznamu 500 nejlepších alb všech dob, vyhlášeném časopisem Rolling Stone.
Skupina ovšem nebyla ušstřena kritiky. Zatímco Appetite for destruction je většinou vysoce hodnoceno, někteří kritizují alba Use You Illusion za velkou pompéznost, mnoho klišé a nedostatek humoru a ducha jejich debutového alba. Potíže s drogami u některých členů, hlavně Slashe a McKagana, a slabost Axla Rose pro trička s Charlesem Mansonem, byly často využívány médii k prezentování skupiny jako špatného vzoru pro jejich mladé fanoušky. Objevuje se také kritika za délku nahrávání alba Chinese Democracy.
Zpěvák Axl Rose je také zdrojem kontroverze a od odchodu zakládajících členů je také častěji kritizován. Jeho neustálé vyhýbání se novinářům, což dokládá fakt, že se od roku 1994 nezúčastnil tiskové konference, vede k mnohým spekulacím o jeho duševním zdraví. Hudební kritici jej obviňují z rozbití původní sestavy. Také kritizují jeho perfekcionismus, který vede ke konfliktům s ostatními a k časovým prodlevám mezi alby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co říkáte na skupinu Guns N´Roses?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama