Welcome To The Jungle

Speciální čarodějnický díl:

29. dubna 2012 v 20:25 | Autor: Hollywood Rose a jiní |  Kouzelný svět:

Pálení čarodějnic (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.
Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodeností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady. Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti.
Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo "pálení čarodějnic". Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.
Zvyky a tradice českých vesnic vychází přímo z pohanství, oslavy přírody byly silně ovlivněny křesťanstvím, které se snaží pohanství vykořenit.
Podobný svátek se slaví v mnoha jiných evropských zemích (Slovensko, Skotsko, Irsko, Wales, Švédsko, Finsko, Polsko, Německo). Různé země označují tento svátek různými jmény.
Ano, vůně dřeva z rozžhavených ohňů má vskutku své kouzlo. Když na krajinu se tma snáší, jiskřičky se nad obzor vznáší. Příroda je mocná paní, dovolí čarodějkám přivítání. Rej honosný může začít, osoby na košťatech mohou tančit. Vlasy rudé, brčálové, s tvářemi krásnými i ďábelsky škaredými...Oheň žhne, divné skřeky se vzduchem ozývají a podivné stíny se nebem prohánějí. Noc protkána kouzly započala! Co se stane, toť osud přivane a možná vám do rukou poklad přistane. Perly a drahé kamení budou zdobit vaše bydlení..Lesk a třpyt však časem pomine, ale tahle magická noc znovu nastane... ... ...
Čarovnou noc Beltine jste také mohli shlédnout ve filmu Mlhy Avalonu /The Mists of Avalon, 2001/. Kdy za této noci počala kněžka Morgana se svým nevlastním bratrem Artušem zlomocného Mordreda. Těchto filmů, které ukazují život u kulatého stolu je mnoho. Mocný meč Excalibur brázdí stříbrná plátna a Merlinova kouzla zná snad každý...
Tak užívejte radosti z jara, vždyť je čas kouzel!
Autor: Hollywood Rose

Obrazek


Obrazek

A kde se vlastně vzaly čarodějnice? Na to nám již odpověděla kartářka a věštkyně Petra Nováková v časopise Ve hvězdách.
Odpověď je jednoduchá - už z doby kamenné jsou dochovány materiály o existenci lidí, kteří se vyznali v léčitelství, kouzlech, nápojích lásky i v travičství. Někdy jim ostatní připisovali schopnost ovládat počasí a přivolat tak déšť nebo sucho.
Lidé je navštěvovali ve chvílích nouze, když potřebovali vyléčit chorobu, zajistit velkou sklizeň, vydatný úlovek či cokoliv jiného. Ve skutečnosti byly kněžkami, pozemskými zástupci malých bohů, kteří pro svůj nevelký význam projevovali ochotu naslouchat strastem lidí a pomáhali jim v nesnázích.
Pro jejich neobvyklou "tajemnou" činnost byly nazývány čarodějnicemi. Možná to souvisí s tím, že co lidé nemohli pochopit a "na co si nemohli šáhnout", bylo zahaleno tajemnou magií a strachem.

Vybrala jsem na ukázku pár obrázků čarodějnic, které vůbec nebyly dobrotivé a jejich zohavené tváře vypovídaly o jejich zlu. (viz. rubrika Kouzelný svět, článek s názvem Kouzelníci a čarodějky)Lynn Redgrave as the Witch in Tag Entertainment's Hansel & Gretel

Dále bych vám chtěla ukázat krásný pohled na vesmírnou mlhovinu pod názvem Koště čarodějnice. Bližší údaje o tomto skvostu naleznete v rubrice Vesmír a jeho hranice, článek Vesmír.
Dech se až tají při pohledu na tento barevný závoj, který svou rozmanitou pestrostí připomína barvu motýlích křídel...
Autor: Hollywood Rose

http://apod.nasa.gov/apod/image/0403/veil_noao_big.jpg NGC 6960: Mlhovina Koště čarodějnice


http://www.inthelabyrinth.com/Bild-Dance_of_the_witches_Big.jpg

Vincent Neumann, obraz Čarodějnice, konec 19. století http://www.castle.ckrumlov.cz/img.php?img=1927&LANG=czWetterhexe - čarodějnice ovládající počasí. Dílo Seppa Hilze, Adolf Hitler koupil v roce 1942 http://kvety.kafe.cz/zaujalo-nas/2012/3/22/clanky/hitleruv-poklad-v-cechach/


článek autor: Hollywood Rose
Obrázky filmových čarodějnic z internetového zdroje
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama